Perde Yıkamanın Sırları

Perde Yıkamanın Sırları

Perdeler, narin dokudaki ev eşyaları olarak kabul edilirler ve kesinlikle sıradan kıyafetler veya ev eşyaları gibi yıkanmazlar. Ayrı bir bakımla ve dikkatle yıkanmaları gerekmektedir. Peki nasıl?

Perdeler, soba, kalorifer, sigara dumanı, yemek kokusu gibi pek çok etmenlerden ince oldukları için kolaylıkla etkilenirler. Ve genellikle hemen renk değiştirirler. Öncelikle perde üzerinde oluşmuş bu lekeleri tazyikli su ve gerekli deterjanların da yardımı ile akıtmak gerekir. Bu işlem sıcak suda bekletilerek de yapılabilir.

Perde yıkamanın bir biçimi ve uzmanlığı vardır. Unutulmamalıdır ki; eğer yöntemini bilmiyorsak perdemizi uzman ellere teslim etmeliyiz. Ya da bu konuda detaylı bir araştırmaya gitmeliyiz.

Kumaş perdeler kesinlikle elde veya makine de yıkama görmemelidirler ve kuru temizlemeye gönderilmelidirler. Kullanılan deterjanların içeriğine ve perdeyi yıpratıp yıpratmayacağına dikkat edilmelidir. Kumaş perdeler deterjan, arap sabunu, renkli sabun, leke sökücü maddeler yerine sadece su kullanılmalıdır. Bu kimyasallar kumaşa zarar verir, desenlerini silerler.

Tül perdeler için ise durum farklıdır, tüller yıkanmadan önce sıcak suda bekletilmeli ve kirleri akıtılmalıdır. Renkleri normalden fazla soluk ve kirliyse, perdeler, deterjanlı suya katılmış amonyakla birlikte iki saat bekletilmeli ve ardından durulandıktan sonra kuruması için güneşe serilmelidir. Colormatik deterjanlar tüllerin renklerini korumaları için ilk tercih olmalıdırlar. Tül perdelerin dışarıdan gelen olumsuz etkilerden etkilenmemeleri için güneşlik, stor perde ve güneş kırıcı perdeler kullanılmalıdır.

Perdeler renklerini ve görünümlerini kaybetmemeleri adına 3 ay arayla düzenli olarak yıkanmalıdırlar. Fark edilmese de perdelerin üzerine dışarıdan gelen tozlar kolaylıkla yapışmaktadır ve bu hastalıklara sebebiyet veren tehlikeli bir durum olarak görülür. Perdeler alındığında yıkama talimatlarını içeren kılavuzlarda size bu konuda büyük yol göstericiler olarak görev yapacaktır.

Ankara Perde Yıkama Facebook SayfasıAnkara Perde Yıkama Twitter SayfasıAnkara Perde Yıkama Google Plus Sayfası
Designed By : Ahmet IŞIK